Doğal Doygunluk (ND – Neutral density) Filtreler

Bumerang - Yazarkafe

 

Geçen sene ebay.com dan alıdığım doygunluk filtrelerini artık denemeye karar verdim.

Daha önce denediğim doygunluk filtrelerinden (ND filter) çok da iyi sonuç alamamıştım. Bu filtre setini de 15$ civarına almıştım ve hiç de iyi sonuç beklemiyordum.

Bilindiği üzere bazı durumlarda (su, ışık, dansçı vb. fotoğraflarında) uzun süreli pozlama yapmak gerekebilir. Bulunduğunuz ortamda uzun süreli pozlamayı engelleyecek şiddette yani çok fazla ışık varsa objektifimizden giren ışığı bir miktar engellemek için filtre kullanmamız gerekecektir. Filtremizin kalitesi düşükse sadece ışık şiddetini azaltmayacak, ışığın saçılmasına sebep olacak ve görüntünün netliğini de azaltacaktır.

Aslında bu denemeyi, gündüz akar su ya da bir deniz kenarında yapmam gerekirdi. Bu denemeyi de yapar yapmaz sizinle paylaşırım.

Evde, tungsten ışık ortamında küçük bir deneme yaptım.
Bu fotoğraflar RAW formatında çekildi. Otomatik pozlama ve otomatik beyaz ayarı haricinde hiç bir düzenleme yapılmadı. 2 numaralı fotoğrafta filtre kıllanılmazken 1 numaralı fotoğrafta en koyu (kaç stop olduğunu bilmiyorum) filtre kullanıldı. Keskinlik konusunda bir farklılık gözlenmezken renkte ufak bir doygunluk oldu. Pozlama süresi de filtre yokken 3 ” filtre takıldıktan sonra 30 ” oldu.

Farklı “ND” filtrelerde aşırı derecede netlik sorunu yaşarken basit bir plastik parça gibi görünen bu ucuz filtrede görüntüyü bulanıklaştırmaması bana şaşırtıcı geldi.