Fotoğraf sanat mıdır ?

Günümüzde; dijital fotoğrafçılığın, bilgisayar ortamında çalışan grafik tasarımcıların, kı- sacası teknolojinin gelişmesiyle, mahalle aralarında çalışan “orta yaş üstü!” esnaf fotoğrafçıların yok olmaya başladığını görmekteyiz. Her emek gerektiren meslekte olduğu gibi, “fotoğrafçılıK” da teknoloji karşısında dik durmakta zorlanıyor. Son zamanlarda popüler bir hobi olması sebebiyle fotoğrafçılıkla ilgilenen çok sayıda insan oluştu. Bu insanlar, kendi ürün fotoğraflarını ve hatta kendi portrelerini (vesikalık fotoğraflarını) bile kendileri çektiler. Bu durumun neticesinde, kendini geliştiremeyen çağın gerisinde kalan insanlar mesleklerini kaybettiler.

Peki bunun sanatla ne ilgisi var?

Basit anlamda: Olanı olduğu gibi çekiyorsanız, kendinizden bir yorum katmıyor, emek harcamıyorsanız, sıradan anı fotoğrafı çektiniz demektir. Sanat için fikir, yorum gerekir, karenizde birşey anlatmanız gerekir. Bu kimi zaman raslantısal, kimi zaman kurgu ile kimi zaman da dijital müdahale ile olur.

Ülkemizde ve tüm dünyada fotoğrafla ilgilenen insanların tanıdığı Ara GÜLER usta, kendisinin bir sanatçı olmadığını, foto muhabir olduğunu söylemektedir.

Peki neden? 
Bir röportajında Ara Güler; sanatın, olmayanı varmış gibi göstererek yani kurgudan ortaya çıktığını, kendisinin ise olanı belgelediğini söylemektedir. Hoca ne derse doğrusu o dur.  (Tecrübeye saygı)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aşağıdaki işlemi yapın * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.