Fotoğraf Tarihi

Fotoğrafın tarihi konusunda çok net bilgiler olmamakla birlikte Arap kaşif Cabir İbn-i Hayyam’ ın 8. yüzyılda  gümüş nitratın karardığını keşfetmesi, fotoğraf tarihinin ilk buluşlarından olduğu düşünülmektedir.  İlk bin yılın başlarında ise başka bir Arap kaşif karanlık bir odada duvara açılna bir delikten giren ışığın karşı duvara bir görüntü yansıttığı farketti. Fakat bu görüntü tersti.

Leonardo Da Vinci ve  Albert Durer bu yöntemi bir kutu ile geliştirip görüntünün iki boyuta düşürülmesini ve bu sayade de resim çalışmalarında kolaylık sağlamışlardır. Bu dönemlerde Camera Obscura nın ilk hali oluşmaya başlamıştır.  1550 yılı civarında da “Camera Obscura”daki deliğe bir mercek takılarak yansıyan görüntünün
netleşmesini sağladı. Böylece ilk mercek bulundu

Görüntüyü sabitlemek adına araştırmalar yapıldı ama görüntü sabitlenemiyordu 1826 da Fransız araştırmacı Joseph Nicephore Niepce  ışığa maruz kaldığında deforme olmayan görüntüyü oluşturmayı başardı ve tarihe ilk fotoğraf sabitleyen kişi olarak geçti.
Lavanta esansında erittiği gümüş bromürlü bir karışım sürdüğü cam levhayı evinin penceresinden bahçesini 8 saat pozlandırdı. (Yani enstantane hızı 8 saati) Bu sayade bilinen ilk fotoğrafı oluşturdu.

Niépce
Niépce

Niépce ilk fotoğraf
Niépce ilk fotoğraf