Netleme – Işık ölçüm noktaları

Fotoğraflarınızda konumuzu ön plana çıkartmak için diyafram öncelikli modu kullanmaktayız. (Nikon için “A” , canon için “AV”) Bu modu kullanırken makinemize nereyi netleyeceği konusunda komut verebilmemiz için, netleme noktamızı da tek noktadan elle seçime ayarlamalıyız. Ben sadece manuel modda çekim yapmaktayım. ve netlediğim noktanın tam ışık değerini de görmek isterim. Bu sebeple ışık ölçümünü de noktasal ölçüm şeklinde kullanırım.

1. Fotoğraf
DSC_0595

Bu fotoğrafta öndeki fincanı net arkadaki nesneyi flu göstermek istedik. Doğal olarak netleme noktasını fincanın üzerine denk getirdik. Fincanın açık renk olmasından dolayı pozometremiz fazla ışık olduğunu düşündü ve enstatane hızını 1/160 yaptı ve pozlama biraz eksik oldu.

2. Fotoğraf
DSC_0594

Bu fotoğrafta arkadaki nesneyi netledik. Böylelikle koyu renkli bir alandan ışık ölçümü de yapmış olduk. Pozometremiz koyu alana aldanıp ışığın az olduğunu düşündü ve hızını 1/80 e düşürdü. Böylelikle 1. fotoğrafa nazaran daha aydınlık bir fotoğraf elde edildi.

3. Fotoğraf
DSC_0596

3. Fotoğrafta ise önce öndeki beyaz fincandan netleme yaptık. Makinemizi kıpırdatmadan otomatik netlemeyi kapattık ve netleme noktasını arkadaki koyu renkli nesnenin üzerine getirdik. AF motorunu (otomatik netlemeyi) kapattığımız için bu noktadan netleme yapamadı sadece ışık ölçümü yaptı. ışık ölçümünü koyu renkli nesneden yaptığı için ışığın az olduğunu düşünerek hızını 1/100 yaptı.

2. Fotoğrafta da ışık ölçümünü aynı nesneden yapmıştık ama enstantane hızını farklı verdi (1/80 ve 1/100) Bu birkaç sebepten olabilir. Bu sebepler:
1- Nesnenin üzerinde farklı tonlar var. İki farklı ölçümde iki farklı tona denk gelmiş olabilir.
2- Çekim esnasında doğal ışık kullanıldı. Işık şiddeti değişmiş olabilir.

 

Aslında örnek olması için bir de ışık ölçümünü genel (Matris) olarak ayarlayıp çekmek gerekirdi ama açıkçası şimdi aklıma geldi. İlk fotoğrafları doğal ışıkta çekmiştim ve üzerinden saatlar geçti. Dolayısıyla elde edilecek sonuç yanıltıcı olacaktı. Bir sonraki dersimizde ters ışığı masaya yatıracağız. Işık ölçüm ayarlarını bu konuda daha ayrıntılı inceleme fırsatımız olacak.